20 juni | Lopen in de nacht

17-06-2026

‘Voor welk goed doel loop jij warm?’ Deze vraag wordt dit keer wel heel letterlijk genomen. Zaterdag 20 juni is het Wereldvluchtelingendag en aansluitend is de Nacht van de Vluchteling. Tijdens die Nacht lopen meer dan 9.000 mensen in heel Nederland 10 tot 50 kilometer. Ook gemeenteleden uit de wijkgemeenten Vierhoven en Hof van Delft.

Tien kilometer of vijftig kilometer – dat maakt niet uit. ‘Belangrijk is,’ zegt Dick, loper uit Vierhoven, ‘dat de kerk dit geluid meer laat horen.’ Met ‘dit geluid’ bedoelt Dick de stem vóór vluchtelingen, vóór de mensen in een AZC. ‘En dat is, ook gezien de situatie in Nederland, belangrijker dan ooit,’ meent hij. ‘Zodat niet de negativiteit die zo vocaal is in het nieuws, gaat overheersen.’ Dick, zijn echtgenote en nog wat gemeenteleden uit Vierhoven zijn trouwe lopers en hebben al meerdere keren meegedaan aan de Nacht. Dit keer lopen ze in Rotterdam, met het migratiemuseum Fenix als begin-en eindpunt. Het groepje dunt wat uit en daarom houden ze het bewust op 10 kilometer. ‘Laagdrempelig, in de hoop dat nog meer gemeenteleden zich aansluiten,’ zegt Dick.

Bewustwording en geld ophalen

De Nacht van de Vluchteling wordt georganiseerd door Stichting Vluchteling die dit jaar 50 jaar bestaat. Doel is bewustwording rond het lot van mensen op de vlucht en zoveel mogelijk geld ophalen. Op zes plekken – Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, Nijmegen, Tilburg en Groningen – wordt er gewandeld. De teller staat dit jaar op het recordaantal van 9.000 deelnemers en een sponsorbedrag van 1,2 miljoen euro – maar dat loopt nog op. Het geld wordt gebruikt voor noodhulp in brandhaarden als Afghanistan, Libanon, Somalië, Burkina Faso en Oekraïne. Recent is hier de Democratische Republiek Congo aan toegevoegd, vanwege de ebola-uitbraak. Stichting Vluchteling biedt in deze landen samen met lokale partners hulp aan mensen die hun huis uit moeten vanwege geweld of andere extreme omstandigheden.

Uitdaging op uitdaging

Vanuit de Hofkerk gaan Florien en haar echtgenoot de wandeluitdaging aan. Voor het eerst, 50 kilometer. Van het Rotterdamse Fenix-museum lopen zij naar Den Haag. ‘Vanwege het 50-jarig jubileum van Stichting Vluchteling kun je nu 50 kilometer lopen. Dat leek ons een mooie uitdaging,’ vertelt Florien.

Gezien worden

Ook Florien noemt het tegengeluid dat ze wil laten horen als motivatie. ‘Niet alleen aandacht vragen voor deze crisis en geld op halen, maar ook vanwege de negatieve uitlatingen in het nieuws over vluchtelingen en asielzoekers. Wereldwijd zijn er zo onvoorstelbaar veel mensen op de vlucht. Als ik me probeer in te denken hoe het moet zijn, om op de vlucht te zijn met je gezin, dan lopen de rillingen over mijn rug... Mensen in nood, op de vlucht hebben het nodig dat ze gezien worden! Door mee te lopen, dragen we daar een heel klein beetje aan bij.’

Lopen, doneren of allebei?

Geïnspireerd geraakt? Wil je ook je empathie voor vluchtelingen wereldwijd tonen? Meelopen kan nog (als je dit op tijd leest). Sluit je aan en kijk op de website van Nacht van de Vluchteling. De groep uit Vierhoven en Florien kun je ook sponsoren. Kijk daarvoor op www.nachtvandevluchteling.nl onder doneren/teams en zoek dan naar hi4-delft (Dick) of naar ‘floJo’ (Florien).